Guntorps HerrgårdSvenskaTill startsidanEnglishDeutsch
Hotell
Restaurang
Konferens
Orangeri
Kort semester
Golfpaket
Jul & Nyår
Elvisshow
Mer än Revy
Resa hit, karta
Omgivningar
Sevärdheter
Pressklipp
Presentkort
Utmärkelser
Recept
Kontakta oss
Ölandsvädret
Till Startsidan


     Guntorpsgatan
     387 36 Borgholm
     Tel 0485-13 000
     Fax 0485-13 319
     ulf@guntorpsherrgard.se
Hotell • Restaurang • Konferens • Orangeri
 

Årsmöte med Ölands Motorklubbs Veteranbilssektion



BORGHOLM
Klubbens medlemmar samlades på Guntorps Herrgård för att hålla årsmöte. Sektionen har idag 125 medlemmar varav av 29 stycken familjemedlemmar och ett 25-tal medlemmar hade hörsammat kallelsen.

Ordförande Lennart Stangius hälsade alla välkomna och öppnade mötet.
Till ordförande för mötet valdes Lennart Stangius och till sekreterare Sigge Johansson.
Dagordningen följdes och styrelsen beviljades också ansvarsfrihet. Medlemsavgiften beslöts vara oförändrad.
Till ordförande för 2008 omvaldes Lennart Stangius. Övriga styrelsemedlemmar är Stina Johansson, Sigge Johansson, Bertil Karlsson, Roger Larsson, Ingemar Folkesson och Iris Andersson nyvaldes.
Karin Hellgren som har varit redaktör och lagt ner mycket tid och engagemang att utveckla vår tidning ÖMveteranen till var den är idag avböjde omval. Karin kommer att avtackas vid ett senare tillfälle då hon
hade förhinder och inte kunde närvara.
Styrelsen har under året samlats till fem protokollförda sammanträden och tre tillfällen för att packa och distribuera klubbtidningen ÖMveteranen. Klubbtidningen trycks sedan ett år tillbaks på ADT-tryck och har utkommit med tre nummer.
Klubben har som tidigare utdelat stipendium på 500 kronor vardera till tre gymnasieelever på Lars Kagg Gymnasieskola i Kalmar, för goda insatser i sina studier på fordonslinjen.
Under det gångna året har vi haft ett antal aktiviteter enligt nedan:
Säsongen började den 19 maj med kortege från ICA och Storgatan till hamnen och sedan till Borglanda för den årliga Motordagen med bilutställning, loppis, räddningstjänsten och servering. Någon flyguppvisning blev det inte p.g.a för hård vind.
Veteranmopedrallyt anordnades söndagen den 27 maj som Olof Gerhardsson är initiativtagare till. Rallyt startade i Borgholm, över på östra sidan och åter. Det blev mycket uppskattat så ett nytt rally anordnades i augusti.
Söndagen den 3 juni gjordes en utflykt till Läckeby och Stig Svenssons museum. Där fanns allt från gamla fordon till också gammal teknik som fanns i hemmen.
Gudrun och Ingemar Folkesson anordnade ett veteranbilsrally söndagen den 26 augusti som startade i Kyrkallen och avslutades med grillning vid Störlinge kvarnrad. Rallyt gick via Sättra och Karl-Erik Perssons gård där vi bl.a fick en visning av Karl-Eriks senaste renoveringsobjekt, Högtomta och Himmelsberga.
Höstutflykten den 14 oktober gjordes till Karlskrona gamla porslinsfabrik där vi besökte både bilmuseet och porslinsmuseet. Det var en upplevelse att få lyssna till guiden som berättade både om bilarna och deras mycket speciella historia och om porslinsfabrikens tillverkning.
Klubben har varje onsdagskväll under sommaren träffats vid torget och visat upp våra fordon för många besökare som har visat stort intresse och några har också blivit nya medlemmar. Vi vill också framföra ett speciellt tack till Kenneth Sunesson för sin gästvänlighet och bjuder oss på fika samt upplåter sin plats till klubben, Borgens konserver och ICA Supermarket som sponsrat vårt lotteri.
Klubben kommer nu också att skapa en hemsida för att på så sätt informera om vad som händer och bl.a visa våra fordon. Detta innebör också att vi möjliggör för intresserade av Veteranfordon att enklare få kontakt med oss.
En Veteranmotordag lördagen den 7:e juni kommer också att arrangeras av Borgholms Slott i samarbete med Ölands Veterantraktorklubb, Ölands Motorklubbs Veteranbilssektion, Kenneth på Torget och
ICA Supermarket Borgholm. För mer information vg se Borgholms kommuns hemsida.
Vi vill också tacka alla som lagt ner tid och engagemang under året samt ett stort tack till ÖMV´s nio sponsorer.
Kvällen avslutades med att vi intog den läckra buffén som smakade utmärkt och vi vill tacka Ulf med personal för allt det goda.

TEXT: ROGER LARSSON

Ur: Ölandsbladet , 2008-04-29


Form & Produktion Internetavdelningen i samarbete med oland.com