Guntorps HerrgårdSvenskaTill startsidanEnglishDeutsch
Hotell
Restaurang
Konferens
Orangeri
Kort semester
Golfpaket
Jul & Nyår
Elvisshow
Friluftsteater
Mer än Revy
Resa hit, karta
Omgivningar
Sevärdheter
Pressklipp
Presentkort
Utmärkelser
Kontakta oss
Ölandsvädret
Till Startsidan


     Guntorpsgatan
     387 36 Borgholm
     Tel 0485-13 000
     Fax 0485-13 319
     ulf@guntorpsherrgard.se
Hotell • Restaurang • Konferens • Orangeri
 
"När Arne och jag träffas sker något magiskt"

STENUNGSUND/BORGHOLM
Uno Svenningsson har precis återförenats med sina vänner i Freda´, Arne Johansson och Mats Johansson och gjort en ny platta, ”Ett Mysterium”. Ikväll lördag spelar Uno på Guntorps Herrgård, då han gästar Mer än Revy.

Gruppen Freda´ bildades på just en fredag 1983. Killarna ställde upp i en rocktävling och vann och man var tvungen att ha ett namn. Resten är historia, med låten ”Vindarna” tog Freda½den breda poppubliken med storm.
Under slutet av 1980-talet och början av 1990-talet var Freda½ett av Sveriges största band och sålde över 400 000 skivor.

SOLO-KARRIÄR
1993 splittrades bandet och gick skilda vägar. Uno spelade in sin första soloplatta och gjorde succé med låtar som ”Under ytan” och ”Tro på varann”.
”Under ytan” har spelats in av både finska och danska artister.
Till dags datum har Uno släppt sex solo-album. På senaste plattan ”Jag sjunger för dig” har han arbetat ihop med andra låtskrivare såsom Bobby Ljunggren och Staffan Hellstrand.
2006 gjorde han skivan ”Sånger för december” med bland andra Irma Schultz.
Irma och Uno var sedan med i Melodifestivalen 2007 med låten ”God morgon” som gick vidare till Andra chansen.
-Det var verkligen ett äventyr, kul att ha varit med, men inte något jag tror jag vill göra en gång till.

ÅTERFÖRENING
För några år sedan fick Uno en förfrågan om att göra en DVD av en av Freda´s konserter. Han ringde upp Arne och pratade om DVD:n:
-Samtalet ledde till att vi träffades igen och när vi träffas sker något magiskt.
- När vi satte oss ner och spelade tillsammans, kändes det inte som om det var flera år sen vi träffades sist.
Uno hoppas att det blir fler skivor tillsammans med Arne och Mats Johansson som också är med i Freda´och när han själv tänker göra en ny skiva solo, vill han göra något annorlunda.
-Vi får se vad som händer, nu är det Öland och Guntorp som gäller.
Och ikväll får Uno klara sig utan Arne och Mats när han står på Guntorps scen. Men han får istället sällskap av Rekyl, The Rockettes och Lennart Grahn.

 

TEXT: EVA JOELSSON

Ur: Ölandsbladet 2010-02-13


Form & Produktion Internetavdelningen i samarbete med oland.com